Šipak je biljka koja pripada porodici ruža – Rosaceae. Jedna je od najstarijih biljaka korištenih u ishrani i lečenju. Još u kamenom dobu ljudi su za ozdravljenje koristili njegovo lišće, plod i cvet. Za vreme Rimskog carstva koristili su ga kod lečenja besnila. Otuda i ime – pasja ruža. U narodu je danas poznat pod različitim imenima – divlja ruža, ščipak, šibek, šip, šipkovina. U dobra stara vremena naše bake su spremale razne zdrave i ukusne specijalitete od šipka. Tako su se u nekadašnjim špajzevima mogle naći marmelade, džemovi, razni likeri i vina od šipka. Osim što su služili zdravlju naših starih, ovi proizvodi činili su deo narodne tradicije koja danas, nažalost, izumire. Kad otkrijete pravu vrednost ovog ploda, možda se baš vi rešite da krenete u potragu za njim. Šipak ima preko 20 puta više vitamina C od limuna…
ŠIPAK IMA PREKO 20 PUTA VIŠE VITAMINA C OD LIMUNA
Plod divlje ruže bogat je popriličnom količinom hranjivih nutrijenata. Obiluje vitaminima D, P, K, B1, B2, B3 i provitaminom A. Ono po čemu se on izdvaja i što ga čini jednim od najzdravijih plodova je visoka koncentracija vitamina C, koja je prema izjavama naučnika preko 20 puta viša nego u narandži ili limunu. U mesnatim plodovima šipka sadržane su znatne količine važnih minerala; natrijuma, gvožđa, selena, mangana kao i nešto manje količine magnezijuma, kalijuma, fosfora, sumpora i silicijuma. Odličan je izvor flavonoida, jabučne, limunske i askorbinske kiseline, tanina, karotenoida (likopen i ksantofil). Šipak je bogat voćnim kiselinama koje imaju značajnu ulogu u lečenju bolesti mehura i bubrega posebno u prevenciji bubrežnih i mokraćnih kamenaca. Na prirodan način štiti i varenje – podstiče i reguliše, bez štetnih nuspojava. Pomaže kod svih želudačnih tegoba: zaustavlja proliv, nadražaj želuca, povraćanje i blagotvorno deluje na obnovu želudačne sluznice. Prirodni je diuretik i pomaže telu da se oslobodi toksina kao i regeneraciju celog organizma. Flavonoidi sadržani u šipku štite ga od patogena iz okoline, kao što su bakterije i virusi. Vitamin C je najsnažnije sredstvo protiv infekcija, posebno kod prevencije gripa i prehlade. Zbog toga je šipak odlično sredstvo za jačanje imuniteta i prirodna pomoć oporavku organizma nakon bolesti.
Blagotvorno djeluje na mišiće, kosti i sluznicu, štiti ih od uzročnika bolesti i pomažu u njihovom lečenju. Zbog protivupalnih osobina šipak se smatra dragocenim prirodnim sredstvom za pomoć u lečenju artritisa, gihta i reume. Istraživanje iz 2007. godine sprovedeno na pacijentima koji su patili od upale zglobova potvrdilo je snažni efekat šipka na ublažavanje upalnih procesa. Kod pacijenata koji su svakodnevno konzumirali šipak bol je smanjena za čak 40 %. Šipak je posebno delotvoran kod suzbijanja zdravstvenih tegoba koje su usko povezane sa oksidativnim stresom. A ova vrsta stresa povezana je sa srčanim i kardiovaskularnim bolestima, dijabetesom, gojaznošću i kancerom. Zatim, pomaže u ublažavanju smetnji kod varenja, visokog krvnog pritiska kao i nekih cirkulacijskih tegoba koje su posledica stresa. Delotvoran je i kod regulacije hormona. Prirodno je sredstvo koje može pomoći kod ublažavanja menstrualnih grčeva i problema sa matericom. Ublažava glavobolju, vrtoglavicu i migrenu.
Bogatstvo voćnih kiselina šipak čini idealnim sredstvom za negu i zaštitu kože, iznutra i spolja. Prirodni sastojci pomoći će odbacivanje izumrlih ćelija na koži, smanjiti proširene pore i očistiti nečistoće na koži. Pospešuje regeneraciju ćelija i povećava nivo kolagena koji je zaslužan za čvrstoću, glatkoću i sjaj. Ublažava posledice psorijaze, ekcema, dermatitisa, opekotina kao i vidljivost hiperpigmentacije – tipa staračkih ili sunčanih pega. Ublažava bore, ožiljke, akne, strije i koži vraća vlagu i vitalnost.
Ostale zdravstvene koristi šipka:
- otklanja umor i malaksalost
- leči glavobolju i vrtoglavicu
- pomaže u detoksikaciji
- zaustavlja mučninu i proliv
- štiti od kardiovaskularnih bolesti
- poboljšava cirkulaciju
- sprečava anemiju
- pročišćava disajne puteve
- pozitivno deluje na kožu, mišiće i kosti
- leči kožne bolesti i alergije
Naučnici sa Izraelskog instituta za tehnologiju u Haifi utvrdili su da sok šipka pomaže kod mnogih komplikacija pacijenata na dijalizi. Između ostalog, snizuje stopu smrtnosti od srčanih bolesti i infekcija kod takvih pacijenata.
Šipak i rak
Sastojci šipka mogu zaustaviti širenje raka, tvrde istraživači s Kalifornijskog univerziteta u Los Angelesu. Nučnici sa Kalifornijskog univerziteta identifikovali su nekoliko sastojaka koji pomažu sprečavanje nastanka raka prostate i širenja metastaza. Najaktivniji sastojci u ovom smislu su elagitanini, koji se u probavnom traktu pretvaraju u spojeve sa moćnim antioksidanskim i protivupalnim osobinama . Isti su naučnici otkrili šest aktivnih sastojaka soka šipka koji sprečavaju razvoj hormonski uslovljenog raka dojke. Ti sastojci blokiraju aromatazu, enzim koji pretvara androgen u estrogen. Koristan je kod tumorskih oboljenja kože a novija ispitivanja potrvrdila su njegov koristan efekat i kod lečenja tumora na mozgu.
U svakom slučaju, šipak bi se trebao naći u vašem jelovniku, makar zbog vitamina C. Često puta cena limuna zna otići dosta visoko, a prednost šipka je da ima više vitamina C nego u limunu a cena mu je mnogo niža. Šipak, zajedno sa paprikom, predstavlja možda i bolji izvor vitamina C od tropskog voća, a vitamin C je osnova borbe protiv tumorskih i malignih bolesti. Ako ne kao lek, onda kao preventiva, šipak predstavlja jedan od bitnih artikala u borbi sa tumorskim bolestima (Linus Paueling).
Korisni linkovi:
Therapeutic Applications of Rose Hips from Different Rosa Species
https://www.cancer.gov/about-cancer/treatment/cam/patient/vitamin-c-pdq
Vitamin c in the prevention and treatment of cancer
Ako su vam potrebni proizvodi od šumskog šipka, netretiranih hemijom, bez konzervansa i aditiva, evo jednog kontakta:
ŠIPAK IMA PREKO 20 PUTA VIŠE VITAMINA C OD LIMUNA – SIROVA HRANA LEČI TEŠKE BOLESTI.